Nowoczesne metody antykoncepcji, które warto znać

0 Comments

Pigułka antykoncepcyjna to nie jedyna nowoczesna metoda antykoncepcji. Nowatorskich form zapobiegania niechcianej ciąży jest tak naprawdę zdecydowanie więcej. Specjaliści nieustannie prowadzą badania nad wprowadzeniem kolejnych.

Być może już wkrótce doustna antykoncepcja będzie dostępna również dla mężczyzn. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najlepsze metody antykoncepcji dedykowane kobietom. 

Plaster antykoncepcyjny – świetna alternatywa dla tabletek 

Doustna antykoncepcja mimo swojej niezwykle wysokiej skuteczności ma jedną, bardzo ważną wadę. Mianowicie: bardzo negatywnie oddziałuje ona na ogólną kondycję wątroby.  Świetną alternatywą dla tabletek są specjalne plastry antykoncepcyjne, które należy zmieniać co siedem dni.

Plaster nakleja się na skórę w miejscu czystym, pozbawionym jakichkolwiek ran, wysypek itd. Specjaliści zalecają, aby umieszczać plastry antykoncepcyjne w okolicach ramion, pośladków, pleców lub podbrzusza.

Jaka jest największa zaleta plastrów antykoncepcyjnych? Najważniejszy atut plastrów antykoncepcyjnych polega na tym, iż hormony są wprowadzane do organizmu kobiety przez skórę, dzięki czemu nie powoduje on podrażnień w żołądku oraz nie oddziałuje negatywnie na wątrobę. 

Plastry antykoncepcyjne zapewniają ochronę nawet wtedy, gdy kobiecie zdarzają się biegunki lub wymioty. Dodatkowo, regularne stosowanie plastrów antykoncepcyjnych wpływa również na wyregulowanie oraz złagodzenie miesiączki.

Każde rozwiązanie ma również swoje wady. Najistotniejsza wada plastrów antykoncepcyjnych polega na tym, że jego niewłaściwe nałożenie, np. na zranioną, wilgotną skórę, powoduje, że plaster ulega odklejeniu. Oprócz tego, założenie plastra może spowodować wystąpienie poważnej reakcji alergicznej. Po kilku dniach plaster może wyglądać nieestetycznie.

Pierścień hormonalny do pochwy 

Pierścień hormonalny to kolejna nowatorska oraz niezwykle skuteczna metoda antykoncepcji. Pierścienie są produkowane z miękkiego, elastycznego tworzywa. Kobiety mogą je wprowadzać do pochwy samodzielnie. Są one niewyczuwalne oraz nie mają żadnego wpływu na jakość doznań odczuwanych w trakcie uprawiania seksu.

Niewątpliwą zaletą pierścieni hormonalnych jest fakt, iż uwalniają one do organizmu kobiety właściwą dawkę hormonów, a jednocześnie nie wywołują żadnych efektów ubocznych, które mogą nastąpić w przypadku stosowania antykoncepcji doustnej. Zastosowanie pierścienia hormonalnego przyczynia się również do złagodzenia przebiegu miesiączki.

Krwawienia są zazwyczaj znacznie mniej obfite, a dolegliwości bólowe odczuwane przez kobietę są znacznie mniejsze. Na skuteczność pierścienia hormonalnego nie wpływają również wymioty czy biegunka. Pierścień hormonalny można wyjąć przed wizytą u lekarza. Należy go zakładać raz w miesiącu.

Najważniejsza wada pierścieni hormonalnych polega na tym, że ich nieprawidłowe założenie może spowodować, że kobieta będzie odczuwała spory dyskomfort. Oprócz tego, zachodzi ryzyko, iż źle założony pierścień wypadnie. Kobieta, która decyduje się na wybór tej metody antykoncepcji, powinna szczególną uwagę zwracać na dokładność podczas zakładania pierścienia.

Zastrzyk hormonalny

Zastrzyk hormonalny zawiera progestagen. Tę metodę wprowadza się domięśniowo raz na 3 miesiące. Omawiana metoda najlepiej sprawdza się u kobiet karmiących piersią oraz u tych, które źle znoszą antykoncepcję doustną. Zaletą zastrzyków jest zapobieganie rozwojom chorób takim jak zapalenie macicy czy endometrioza. Zabieg jest wykonywany bardzo rzadko, a aplikacja jest bezbolesna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *