Jaki kolor powinna mieć sperma?

0 Comments

Kolor spermy u zdrowego mężczyzny powinien być biało-szary. niektórzy mężczyźni zauważają, że sperma zmienia barwę na zieloną, żółtą lub brązową. Może to doprowadzić do dużego zaniepokojenia.

Warto wiedzieć, co wpływa konkretnie na zmianę koloru spermy oraz kiedy należy udać się z takim problemem do specjalisty. Oto wszechstronny poradnik na temat właściwego koloru spermy. 

Sperma – co to jest?

Sperma, czyli ejakulat, to wydzielina zawierająca plemniki, która jest wyrzucana z cewki moczowej na skutek odpowiedniej stymulacji seksualnej. W jednym ejakulacie znajduje się zazwyczaj od 2 do 6 mililitrów nasienia. Daje to od 40 do 600 milionów plemników. U zdrowych mężczyzn sperma powinna mieć kolor biało-szary, podobny do mleka krowiego.

Niektórzy błędnie uważają, że za produkcję spermy odpowiedzialne są jądra. To nieprawda. Zdecydowana większość spermy jest produkowana w gruczole prostaty oraz pęcherzyku nasiennym. To właśnie te narządy decydują także o ewentualnej zmianie koloru spermy.

Badacze od lat prowadzą szereg analiz i badań dotyczących składu oraz właściwości spermy. Warto wiedzieć, że kolor spermy zazwyczaj jest biały lub lekko szary. O barwie spermy decyduje przede wszystkim gruczoł krokowy. W spermie oprócz plemników znajdują się również inne składniki, takie jak: witamina C, prostaglandyny, aminokwasy, witamina B12, testosteron, wapń, magnez, cynk, fruktoza oraz cholesterol. Konsystencja spermy zazwyczaj jest galaretowana oraz ma odczyn zasadowy. Jej pH wynosi 7,2, co zapewnia odpowiednie warunki dla przetrwania plemników w pochwie kobiety. Smak i zapach spermy jest uwarunkowany poliaminami oraz aminami biogennymi, takimi jak kadaweryna, spermina oraz putrescyna.

Na kolor oraz konsystencję spermy ma wpływ wiele zróżnicowanych czynników, przede wszystkim poziom aktywności seksualnej, nawyki żywieniowe, styl życia, stan zdrowia a także częstotliwość uprawiania seksu. Każdy z tych czynników wpływa na gęstość, barwę oraz ilość plemników.

Skąd bierze się żółty kolor spermy?

Jeżeli sperma ma lekko żółty kolor, to nie powinno to wzbudzać u nas żadnego niepokoju. Warto wiedzieć, że żółty kolor spermy jest uwarunkowany przede wszystkim sposobem odżywiania danego mężczyzny. Jednocześnie żółty kolor spermy może wskazywać na niewielką obecność moczu. Jest to oczywiście uwarunkowane tym, że mocz i nasienie są wydalane przez cewkę moczową. Aby wyeliminować żółty kolor spermy, należy dbać o higienę miejsc intymnych oraz zwracać szczególną uwagę na spożywane produkty.

Jeżeli sperma na kolor o bardzo mocno żółtym zabarwieniu, może to świadczyć o zakażeniu, stanie zapalnym lub infekcji narządów płciowych. Mowa tutaj na przykład o chorobie prostaty lub zapaleniu jąder. Jeżeli mocno żółtej spermie jednocześnie towarzyszą objawy takie jak ból, problemy z oddawaniem i gorączka, to jest to znak, iż dzieje się coś niedobrego. W takiej sytuacji mężczyzna jak najszybciej powinien udać się na konsultację z lekarzem urologiem, który dokładnie zbada przyczynę występowania tego groźnego zjawiska.

Zielony kolor spermy

Jeżeli sperma ma kolor zielony, mężczyzna powinien natychmiast udać się do lekarza urologa. Zielony kolor spermy świadczy o zakażeniu bakteryjnym w układzie moczowo-płciowym. Zielona sperma może też oznaczać, iż mężczyzna został zakażony rzeżączką, czyli jedną z chorób przenoszonych drogą płciową.

Kolor spermy a bezpłodność

Kolor spermy może także wskazywać na problem z płodnością. Jeżeli sperma ma kolor bezbarwny, ma rzadką i wodnistą konsystencję, może to wskazywać, iż mężczyzna może być doświadczony bezpłodnością. W takim przypadku również warto udać się do lekarza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *